Indywualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego
Niezależny Ranking IKZE na rok 2023 i odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.
Przedstawia: Remigiusz Stanisławek


Ranking IKZE w bankach oparty o rachunek bankowy (edycja 2023)

W przypadku rankingu opartego o rachunek bankowy (w uproszeniu można powiedzieć o lokatę) w zasadzie jedynymi kryteriami wyboru są:

 • aktualny poziom oprocentowania które oferują IKZE (im wyższe tym lepiej)
 • dostępność (ciekawe oferty mają banki spółdzielcze, ale mogą odmówić założenia konta jeżeli nie mieszkamy w miejscu gdzie działa taki bank)
 • i czy przypadkiem nie będzie wyższego zysku na lokacie (opodatkowanej) niż na 'nieopodatkowanym IKZE’! Tabele oraz jak to policzyć – znajdziesz tutaj.

Ranking IKZE w bankach (październik 2023)

Mamy jeden 'normalny bank’ oferujący IKZE w formie rachunku bankowego (ING BANK). Oraz grupę banków spółdzielczych, które mają często zaskakująco ciekawe warunki oprocentowania IKZE w formie rachunku bankowego.

Odpowiednik zysku na tradycyjnej lokacie poza IKZE (*)
Produkt Oprocentowanie Przy skali PIT 12% Przy skali PIT 32% Szczegóły
IKZE ING (rachunek)
4,0% 5,1% – 5,3% 6,9% – 9,0% Link

(*) W tabeli podaję aktualne (na 30.10) oprocentowanie rachunków oszczędnościowych IKZE oraz jaki jest odpowiednik oprocentowania zwykłej lokaty poza IKZE aby po opodatkowaniu dało taki sam zysk jak oferta IKZE bez podatku i ze zwrotem podatku. Porównanie nie jest trywialnie proste – ponieważ zależy od tego przez ile lat będziemy inwestować (jak to policzyć – znajdziesz tutaj). W tabeli wyniki porównawcze dla skali podatkowej 12% i 32% przy założeniu że w IKZE będziemy systematycznie inwestować przez 15-30 lat.


IKZE też warto zarządzać…

Oprocentowanie IKZE będzie się oczywiście zmieniać. Zależnie od oferty zmiany mogą być dokonywane także w ciągu roku (np. zależnie od poziomu stóp procentowych). Dlatego co roku warto sprawdzać czy nie warto zmienić IKZE na inne. Opłata za zmianę IKZE została ustawowo ograniczona do 12 miesięcy – czyli 12 miesięcy po założeniu IKZE lub poprzedniej zmianie IKZE można przenieść pieniądze do innego produktu.


Zanim wybierzesz IKZE…

 • Nie wybieraj IKZE tylko dlatego że jest tam korzyść podatkowa!
 • Zapoznaj się z artykułem Jak wybrać IKZE i sprawdź czy w Twoim przypadku się to w ogóle opłaca
 • Wybierz rodzaj produktu IKZE a dopiero w tej grupie szukaj najlepszego dla Ciebie rozwiązania

Pełen ranking IKZE i materiały edukacyjne

Pełen ranking IKZE na rok 2023 odbierzesz po zalogowaniu w Panelu Inwestora w ramach udostępnianego przeze mnie bezpłatnie Pakietu Emerytalnego.

Jeżeli nie masz jeszcze dostępu – poniżej znajdziesz formularz aby się zapisać.

A dodatkowo przygotowałem dla Ciebie pakiet informacyjny na temat produktów IKE, IKZE oraz OIPE. To uporządkowana wiedza w pigułce i porady praktyczne. Udostępniam też ilustrowaną instrukcję krok po kroku z którą określisz które formy i które produkty są dla Ciebie. Uzupełnieniem będzie materiał video. To wszystko w ramach Pakietu.

Dla IKZE opartych o fundusze inwestycyjne Ranking IKZE uwzględnia rzeczywiste wyniki funduszy, a nie marketingowe hasła 'że jest taniej’. Okazuje się że taniej nie zawsze znaczy lepiej.

Teraz Twój krok – zostaw adres e-mail
i odbierz dostęp do panelu.

pozdrawiam,
Remigiusz Stanisławek

Więcej informacji o mnie
znajdziesz na tych stronach.

  Twoje imię

  Twój adres email

  Pamiętaj. Produkt IKZE możesz bezpłatnie zmieniać (po roku od poprzedniej zmiany) – jeżeli uznasz że inny produkt jest aktualnie lepszy.

  Dlatego rankingi warto śledzić co roku.

  Zapisując się na listę informacyjną Pakietu Emerytalnego  – gdy tylko pojawi się nowy ranking – otrzymasz aktualizację. A także więcej informacji.