Indywualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego
Niezależny Ranking IKZE na rok 2024 i odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.
Przedstawia: Remigiusz Stanisławek


Allianz IKZE – w kalkulatorze też nie umieją liczyć?

Na stronach Towarzystwa Ubezpieczeń Allianz dostępny jest kalkulator inwestowania w IKZE. Kalkulator jak kalkulator – liczy kwotę jaką zgromadzimy inwestując oraz kwotę możliwych wypłat z IKZE.

Zanim o problemach:

Za jedno trzeba pochwalić: nie ma tu podawanych wysokich zysków. Do wyboru jest 1%, 1,73% i 3,14% zysku rocznego.

Ale są tu także problemy:

 • jak zawsze (niestety) kalkulator nie uwzględnia inflacji
 • i – dość zaskakujące – przy podanych kwotach do wypłaty … nie uwzględnia 10% podatku przy wypłacie z IKZE (!)
 • co prawda wynik inwestycji podany jest jako „wartość rachunku” – więc oczywiście tu podatku się nie uwzględnia. Ale dla inwestora bardziej rzetelną informacją jest ile będzie miał po wypłacie
 • zresztą przy wypłatach też tego podatku nie obejmuje
 • przy wypłatach systematycznych z IKZE wybrano okres wypłat = 10 lat. Gdzie tablice trwania życia pokazują że powinno to być znacznie, znacznie więcej. I miesięczna wypłata byłaby znacznie niższa…

W ten sposób oczywiście wynik jest zawyżony – i może (a raczej na pewno to robi) dać wrażenie o wysokiej dodatkowej emeryturze z IKZE.

Inflacji w kalkulatorach IKZE nie zauważymy (ciekawe która z firm pierwsza się na to zdecyduje). Natomiast brak uwzględnienia 10% podatku przy wypłacie jest już moim zdaniem przesadą… Żeby to była jakaś trudna do przeliczenia liczba – np. 9,475% – ale 10%? Wydaje się dość prostą do uwzględnienia w oprogramowaniu kalkulatora? Oczywiście informacji jaki to zwrot z podatku otrzyma inwestor wpłacając na IKZE już umieli policzyć…

Ale czy naprawdę byłoby tak ciężko te 10% uwzględnić w wyniku?


Jaki wynik pokazuje kalkulator Allianz IKZE?

Założenia:

 • próg podatkowy 12%
 • roczna kwota wpłat na IKZE: 5.000 zł
 • zysk z inwestowania w IKZE: 3,14% rocznie
 • oszczędzanie w IKZE przez: 30 lat

Wyniki które pokazuje kalkulator – oczywiście bez 10% podatku od wypłaty… 🙂

Nie jestem pewien poprawności obliczeń tego kalkulatora

 • kwota 5.000 zł inwestowana systematycznie w IKZE przez 30 lat na oprocentowaniu 3,14% daje wynik rachunku: 250.984,70
 • jak uwzględnimy opłaty od składki = 4% (tak, w tym produkcie występują!) to kwota 4800 zł (czyli 5.000 – 4% opłat) inwestowana w ten sam sposób w 30 lat da 240.945
 • nie wiem jak wyliczyli 243 571 zł. Ale różnice są niewielkie.

Pokażę jeszcze kolejny błąd kalkulatora dotyczący comiesięcznej wypłaty. Wypłata z IKZE w sposób systematyczny nie oznacza że pieniądze w IKZE nie pracują. A w kalkulatorze 5030*12*10= 243600 czyli  dokładnie to samo co przy wypłacie jednorazowej.

Sugestia dla marketingowców – gdyby uwzględnić to że pozostałe pieniądze ciągle pracują to można by pokazać wyższe wypłaty systematyczne…


W IKZE Allianz pojawia się rzadka opłata

To opłata administracyjna od składki w wysokości 4%.

 • To oznacza że z każdej wpłaty na inwestowanie przeznaczane jest 96% wpłaty. Czyli z kwoty 5.000 rocznie inwestowane jest 4800 zł.

Jest to forma IKZE oparta o polisę inwestycyjną. Dzięki temu koszty za zarządzanie funduszami UFK nie mają limitu 2% kosztów jak fundusze inwestycyjne zwykłe. I tu dla kilku funduszy są wyższe opłaty roczne, nawet 3,25%.

Oczywiście – jak zawsze – sama wysokość opłaty w funduszu o niczym nie świadczy. Jeżeli w porównaniu okaże się że fundusz z opłatą 3,25% zarabia o więcej niż 1,25% średniorocznie lepiej niż inne fundusze o podobnym charakterze to nie ma problemu.


Czas na korektę wyników

Na początek 10% podatek.

 • Kwota do wypłaty po podatku: 219.214 zł zamiast 243.571 zł.
 • Kwota miesięczna po podatku: 1827 zł zamiast 2030 zł

Dodajmy do tego inflację.

Przyjmijmy średnioroczną inflację równą celowi inflacyjnemu NBP czyli 2,5%. Którą trzeba policzyć za cały okres 30 lat. Przypominam że procentów w finansach się nie mnoży. 30 lat inflacji po 2,5% to nie jest 30 * 2,5%= 75%! Inflacja niestety atakuje nasze portfele procentem składanym. A to oznacza że jest to =(1+2,5%)^30-1 czyli 109,7%.

Przypomnę wzór na urealnienie kwoty z przyszłości po uwzględnieniu łącznej inflacji w n-lat:

I takie wyniki otrzymamy.

Dane w zaokrągleniu do 100 zł Wypłata jednorazowa Wypłata miesięczna
(przez 10 lat)
Kalkulator …
Bez uwzględnienia inflacji:

219 200

2 030

Urealnione wartości:
Po uwzględnieniu inflacji (109,7%):

104 500

970

Oczywiście 970 zł dodatkowej emerytury wygląda mniej zachęcająco niż 2030.

Na tym etapie daruję sobie szczegółowe obliczenia – zakładające że jednak tablice trwania życia pokazują, że wypłaty systematyczne przez 10 lat są zdecydowanie za krótkie – i aby otrzymywać dodatkowe wypłaty do emerytury do końca życia trzeba je znacznie wydłużyć. Tylko to znów zmniejszy miesięczną realną wypłatę do gdzieś około 500 zł miesięcznie. A to wyglądałoby jeszcze gorzej niż 2.030 na stronie kalkulatora

Gdyby chociaż pojawił się minimalny komentarz na stronie z kalkulatorem… Niestety takiego brak.


Ale jakie to ma znaczenie?

Bardzo poważne. Osoba która rozważa oszczędzanie na IKZE traktuje jakby nie patrzeć firmę oferującą jako wiarygodną. Oczywiście inwestor jest raczej świadomy tego że wyniki nie są gwarantowane, ale przecież może też ustawić sobie dużo niższy zysk w kalkulatorze i oczekiwać jakiegoś wyniku.

A jeżeli za 20-30 lat okaże się że faktyczna wartość zgromadzonego kapitału lub możliwości miesięcznych wypłat jest dwu-trzykrotnie niższa niż to czego można się było spodziewać … będzie po prostu już za późno aby zadbać o swoje finanse.


A tak to pokazuje Allianz na swojej stronie

Wprowadzenie danych:

Wyniki (znacznie zawyżone):

 


Prześwietlam niedopowiedzenia w ofertach IKZE

Więcej takich kwiatków znajdziesz w serii artykułów: Rentgen Finansowy. Prześwietlam i wyszukuję dziwne,  ukryte a czasem przerażające błędy i informacje związane z ofertami IKZE.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *