Indywualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego
Niezależny Ranking IKZE na rok 2024 i odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.
Przedstawia: Remigiusz Stanisławek


Ile więcej zarobię w formie IKZE niż poza IKZE? Sprawdzam!

Korzyść podatkowa w formie IKZE nie zawsze jest oczywista. Chodzi o zakres możliwości inwestycyjnych.

  • W IKZE opartym o rachunek maklerski – nie ma co dyskutować. Możliwości inwestycyjne są prawie takie same jak w zwykłym rachunku maklerskim (są minimalne ograniczenia, nieistotne dla większości inwestorów). Jeżeli inwestujesz na giełdzie – to część środków natychmiast powinna trafić na IKZE (o ile masz możlwości uzyskania zwrotu z podatku – czytaj masz dochody w ramach PIT).
  • Ale już w przypadku IKZE opartych o fundusze inwestycyjne pojawia się istotny problem. Owszem – mamy korzyści podatkowe – ale … niestety za karę bardzo ograniczone możliwości inwestycyjne. W IKZE opartych o fundusze inwestycyjne mamy dostęp wyłącznie do małej liczby funduszy (od kilku do nieco ponad trzydziestu), do tego tylko z jednego TFI. Podczas gdy poza IKZE na otwartych platformach można inwestować w ponad 200 różnych funduszy różnych TFI, plus w tanie fundusze zagranicznych TFI. To bardzo duże ograniczenie.

W przypadku IKZE opartych o fundusze nie jest merytorycznie uprawnione porównywanie zysku z IKZE z zyskiem poza IKZE przy tym samym poziomie zysku. Z uwagi właśnie na te znacznie gorsze możliwości inwestycyjne

Zadałem sobie pytanie – czy da się obliczyć:

o ile większy zysk trzeba by uzyskać z inwestowania poza IKZE aby wynik był taki sam jak inwestowanie w IKZE z korzyścią podatkową

Innymi słowy – przy jakim poziomie dodatkowego zysku korzyść podatkowa IKZE przestaje mieć znaczenie.


Oto wzór

A raczej matematyczny model do wykonania dodatkowych obliczeń. Wyprowadziłem go w poprzednim artykule.

Szukaną wartością jest ZYSK_INW(roczny).

Nie przejmujemy się tutaj inflacją – celem nie jest wyliczenie realnej wartości rachunku po latach oszczędzania – a jedynie sprawdzenie przy jakich procentach zysk z IKZE zrówna się z zyskiem poza IKZE.

To co jest potrzebne aby odnaleźć wynik:

dla zadanego ZYSK(roczny) w IKZE oraz zadanego progu PIT i zadanej liczby lat systematycznego oszczędzania tej samej kwoty przez lat n  znaleźć takie ZYSK_INW(roczny) w inwestycji poza IKZE aby wartości po obu stronach równania były równe.

Założenia użyte w modelu:

  • inwestycja systematyczna przez n lat
  • wpłaty traktujemy jako kwoty wyjęte z budżetu domowego – w ten sposób w IKZE poprawnie interpretujemy zwrot z podatku, przy wypłacie z IKZE pobierany podatek 10% od wypłacanej kwoty
  • nie uwzględniamy inflacji (dla celów porównania zyskowności nie ma to znaczenia)

Tablica wyników dla IKZE gdzie PIT = 12%

Tabela pokazuje jaki zysk trzeba wypracować poza konstrukcją prawną IKZE (czyli z podatkiem od zysków kapitałowych) aby wynik inwestycji był taki sam jak w inwestycji IKZE.

Jak interpretować zapisy w tabeli? Przykładowo:

  • inwestycja systematyczna w IKZE na okres 25 lat i z zyskiem 6% rocznie wypracuje taki sam zysk jak inwestycja poza IKZE z zyskiem 7,6%.

Poniżej tabela pokazująca o ile więcej zysku potrzebne jest poza IKZE aby zrównać się z IKZE.


Tablica wyników dla IKZE gdzie PIT = 19% i 32%

Tablice dla wyższych progów PIT odbierzesz zapisując się na listę Pakietu Emerytalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *