Indywualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego
Niezależny Ranking IKZE na rok 2023 i odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.
Przedstawia: Remigiusz Stanisławek


IKZE w Nationale-Nederlanden: DFE (Dobrowolny Fundusz Emerytalny)

Nationale-Nederlanden udostępnia IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) w formie DFE – Dobrowolnego Funduszu Emerytalnego. To fundusz DFE działający w modelu aktywnego zarządzania. Produkt posiada standardowe korzyści podatkowe wynikające z formy IKZE.


Parametry

IKZE Nationale-Nederlanden : Dobrowolny Fundusz Emerytalny
Minimalna pierwsza wpłata (i dopłaty):

150 zł (50 zł)

Prowizja od wpłat:

brak

Opłata za otwarcie produktu:

80 zł (do końca 2023 brak)

Opłata za wypłatę w pierwszych 12 miesiącach:

50% nie więcej niż 300 zł

Dane aktualne na 10.2023
Uwaga! Przy zawarciu umowy zawsze sprawdź aktualne warunki i opłaty!
Możliwości inwestycyjne i możliwości zarządzania
Brak. IKZE oparte o fundusz DFE to z punktu wiedzenia inwestora produkt całkowicie pasywny. Nie ma tu żadnej możliwości zarządzania przez inwestora. Oczywiście w każdej chwili inwestor ma prawo zmienić IKZE na inne – np na inne oparte o fundusz DFE w którym zdaniem inwestora wyniki są systematycznie lepsze!
Koszty funduszu DFE (informacyjnie, koszty te są wliczone w wyniki funduszu)
Opłata za zarządzenie (stała, w skali roku):

2%

Dodatkowa opłata za sukces:

15% od wyniku ponad 8% w skali roku

W zamian za długoterminowe korzystanie z produktu po 5-10-15 latach koszt zarządzania maleje – maksymalnie o 0,45% w skali roku.

Brak dodatkowych kosztów lub innych nietypowych ograniczeń:

 • do końca 2023 dostępna jest promocja: brak opłaty wstępnej. Standardowa opłata wstępna wyniosłaby w tym produkcie 80 zł.

Koszty funduszu DFE (komentarz)

Koszty zarządzania w funduszu inwestycyjnym są już odzwierciedlone w jego wynikach.

Przy porównywaniu funduszy DFE inwestora powinno interesować to ile zarobił fundusz, a nie ile zostało pobranych opłat!

Jeżeli produkt z wyższą opłatą ma lepsze zyski dla inwestora to ja wybieram fundusz z lepszym zyskiem dla mnie…

Niemniej dla przejrzystości informacja o kosztach jest jawna – i wynosi w przypadku tego produktu:

 • opłata za zarządzanie: 2% w skali roku
 • dodatkowa opłata za wynik: dodatkowe 15% od zysku ponad poziom 8% rocznie

Dodatkowo w ramach zachęty do większych wpłat i zostania długoterminowo w tym właśnie IKZE pojawia się zachęta w postaci obniżonych opłat za zarządzanie w przyszłości:

 • Po 5 latach wpłat po przynajmniej 600 zł, opłata spadnie do 1,85% rocznie. Twoje pieniądze będziemy inwestować w jednostki kategorii B naszego funduszu.
 • Po 10 latach wpłat po przynajmniej 600 zł, opłata spadnie do 1,7% rocznie. Twoje pieniądze będziemy inwestować w jednostki kategorii C naszego funduszu.
 • Po 15 latach wpłat po przynajmniej 600 zł, opłata spadnie do 1,55% rocznie. Twoje pieniądze będziemy inwestować w jednostki kategorii D naszego funduszu

Czyli maksymalna dodatkowa korzyść wyniesie 0,45% niższej opłaty w skali roku. Znów wracam do rozsądnego podejścia do inwestowania – nie liczą się opłaty. Liczy się końcowy wynik. O tyle wyższy w skali roku zysk uzyska inwestor w porównaniu do zwykłej kategorii jednostki kategorii A.

Czyli – w przypadku porównań można dodać te dodatkowe 0,45% do średniorocznych wyników funduszu.


Konsultacje IKZE?

W razie dodatkowych pytań lub potrzeby wsparcia – zapraszam na Konsultacje w sprawie IKZE.

Nie oferuję produktów IKZE a tym samym otrzymasz praktyczne porady a nie informację że akurat to IKZE które sprzedaję jest najlepsze…

Indywidualne konsultacje IKZE


Wyniki DFE Nationale-Nederlanden

Wyniki na dzień 2023-09-30.

10 lat 5 lat 3 lata
Wyniki konkurencji: 36% do 127% 9% do 78% 19% do 54%
Giełda (WIG) dla porównania: 28,1%
9,2%
30,4%
Lokaty bankowe (*): 27,0%
15,0%
11,5%
10 lat 5 lat 3 lata
Wynik DFE: 88,9% 32,5% 22,7%
Średniorocznie: 6,6% 5,8% 7,1%
Inflacja: 46,0% 42,2% 34,3%
Wynik z uwgl. inflacji: 29,4% -6,8% -8,7%
Średniorocznie (realnie): 2,6% -1,4% -3,0%

(*) Łączny zysk inwestowania przez 3/5/10 lat na lokacie bankowej (po opodatkowaniu). Oprocentowanie lokat to średnie dane według NBP, które dodatkowo w analizie powiększam o 20% (bo zawsze da się znaleźć lokaty wyższe niż średnia).

Więcej na temat lokat bankowych i inflacji znajdziesz na moim innym portalu o inflacji (link otworzy się w nowej karcie).

Ranking przypadł w czasach wysokiej inflacji, która dotyka każdej formy inwestowania. Wyniki warto porównać do innych form – np. do inwestycji bez ryzyka – takiej jak lokata bankowa czy też wyników giełdy w Warszawie.


Porównanie do konkurencji i ranking

Sprawdź: Opisy pozostałych IKZE w formie DFE

Sprawdź: Ranking IKZE w formie DFE

Sprawdź: Coroczny ranking produktów IKZE


Wykres za ostatnie 10 lat

Wyniki na dzień 2023-09-30.

Źródło: Wykres z portalu analizy.pl


Na co zwrócić uwagę wybierając IKZE?

Ogólnie w produktach IKZE:

 • Nie warto płacić opłaty wstępnej – Regulaminy zazwyczaj mają zapis że opłata nie jest zwracana. Jeżeli czegoś nie
 • doczytasz w regulaminie tylko 'na szybko’ wpłacisz pieniądze na IKZE z opłatą – opłata zostanie pobrana.
 • Prowizja za IKZE najczęściej pojawi się u pośrednika podczas gdy to samo IKZE przez Internet da się otworzyć bez opłat.
 • Opłata za wypłatę w pierwszych 12 miesiącach – jest w praktyce całkowicie nieistotna. Nie po to uruchamiasz IKZE aby w ciągu 12 miesięcy je zmieniać na inne. Po 12 miesiącach ustawa o IKZE zabrania pobierania opłat za przenoszenie pieniędzy do innego IKZE
 • Nie kieruj się 'promocjami’ typu: 200 zł gratis. Inwestycja IKZE to produkt emerytalny. Bonus 200 zł przy np 30 latach oszczędzania to … 15 zł rocznie, nieco ponad złotówka miesięcznie 🙂
 • Przeczytaj dokładnie umowę i regulamin produktu IKZE – to z reguły kilka do kilkunastu kartek A4. Przy inwestycji na wiele lat da się to chyba zrobić?
 • Upewnij się czy w produkcie nie ma dodatkowych opłat, w szczególności prowizji od każdej wpłaty, która może mieć różne nazwy w dokumentach: prowizja, opłata administracyjna od wpłaty, czy też 'alokacja składki na poziomie 96%’

W produktach IKZE opartych o DFE:

 • to nie jest inwestycja która ciągle zarabia – fundusze DFE mają zmienne wyniki i musisz przygotować się na to że mogą się pojawiać chwilowe spadki wartości rachunku nawet ponad 20%
 • DFE to inwestycja zarządzana – jako inwestor nie możesz tu niczym zarządzać
 • warto od czasu do czasu sprawdzić na to jak zarabia Twoje IKZE w DFE – pamiętaj – jest kilka firm oferujących taki sam sposób inwestowania, gdzie ktoś zarządza kapitałem za Ciebie
 • ale IKZE możesz zmienić – po 12 miesiącach bez opłat. Jeżeli wyniki nie są odpowiednie, są inne IKZE dające lepsze wyniki lub z dowolnego innego powodu chcesz IKZE zmienić – to po 12 miesiącach od poprzedniej zmiany za zmianę IKZE nie może być pobierana opłata
 • sprawdź wyniki DFE które rozważasz do wyboru na aktualnych wykresach. Może być tak że w materiałach promocyjnych pojawią się wykresy których data początku i końca jest 'nieco dopasowana’ aby np. nie pokazać ostatnich spadków (jeżeli akurat jest słaby roku)
 • patrząc na wyniki 10 letnie lub dłuższe gdzie łączne stopy zwrotu są już bardzo duże – nie zapominaj o tym że jest jeszcze inflacja – i że inflacji nie odejmuje się od zysku (tylko trzeba użyć prostego wzoru). Inflacja o wiele bardziej wpływa na wynik inwestycji niż nam się wydaje Tu znajdziesz podstawowe wzory.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *