Indywualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego
Niezależny Ranking IKZE na rok 2024 i odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.
Przedstawia: Remigiusz Stanisławek


IKZE w bankach grupy SGB: Rachunek Oszczędnościowy

Oferty IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) w formie Rachunku Oszczędnościowego, można znaleźć również w grupie banków spółdzielczych SGB. To najbezpieczniejsza forma inwestycji w IKZE – odpowiednik oprocentowanego rachunku bankowego. Produkt posiada standardowe korzyści podatkowe wynikające z formy IKZE. Każdy z banków może oferować zupełnie inne warunki prowadzenia takich kont.

Dla przykładu posłużę się tutaj danymi z 3 banków grupy SGB w kolejności: SGB w Człuchowie, SGB w Sławnie, SGB w Halinowie.


Parametry

IKZE SGB: Rachunek Oszczędnościowy
Oprocentowanie zmienne:

5,67% ; 4,57-4,98% ; 3%

Opłata za otwarcie produktu:

brak; brak; brak

Opłata za wypłatę w pierwszych 12 miesiącach:

3% max 300 zł; 5%; 1% min 200 pln

Dane aktualne na 10.2023
Uwaga! Przy zawarciu umowy zawsze sprawdź aktualne warunki i opłaty!
Możliwości inwestycyjne i możliwości zarządzania
Brak. IKZE oparte o rachunek oszczędnościowy działa jak 'lokata’ o zmiennym oprocentowaniu. Nie ma tu żadnej możliwości zarządzania przez inwestora. To produkt całkowicie pasywny. Oczywiście w każdej chwili inwestor ma prawo zmienić IKZE na inne – np na inne oparte o rachunek oszczędnościowy które daje lepsze oprocentowanie!

UWAGA: Ważna informacja dotycząca banków spółdzielczych

Banki spółdzielcze w przypadku IKZE opartych o formę rachunku oszczędnościowego potrafią zaoferować bardzo wysokie oprocentowanie. Pojawić się natomiast może pewien problem:

Banki te mogą czasami odmówić założenia konta IKZE dla osoby która nie jest zameldowana w powiatach w których działa dany bank spółdzielczy.

Wynika to z idei działania takich banków jako instytucji bankowych prowadzących działalność na rzecz lokalnej społeczności.


Konsultacje IKZE?

W razie dodatkowych pytań lub potrzeby wsparcia – zapraszam na Konsultacje w sprawie IKZE.

Nie oferuję produktów IKZE a tym samym otrzymasz praktyczne porady a nie informację że akurat to IKZE które sprzedaję jest najlepsze…

Indywidualne konsultacje IKZE


Na co zwrócić uwagę?

Ogólnie w produktach IKZE:

 • Nie warto płacić opłaty wstępnej – Regulaminy zazwyczaj mają zapis że opłata nie jest zwracana. Jeżeli czegoś nie
 • doczytasz w regulaminie tylko 'na szybko’ wpłacisz pieniądze na IKZE z opłatą – opłata zostanie pobrana.
 • Prowizja za IKZE najczęściej pojawi się u pośrednika podczas gdy to samo IKZE przez Internet da się otworzyć bez opłat.
 • Opłata za wypłatę w pierwszych 12 miesiącach – jest w praktyce całkowicie nieistotna. Nie po to uruchamiasz IKZE aby w ciągu 12 miesięcy je zmieniać na inne. Po 12 miesiącach ustawa o IKZE zabrania pobierania opłat za przenoszenie pieniędzy do innego IKZE
 • Nie kieruj się 'promocjami’ typu: 200 zł gratis. Inwestycja IKZE to produkt emerytalny. Bonus 200 zł przy np 30 latach oszczędzania to … 15 zł rocznie, nieco ponad złotówka miesięcznie 🙂
 • Przeczytaj dokładnie umowę i regulamin produktu IKZE – to z reguły kilka do kilkunastu kartek A4. Przy inwestycji na wiele lat da się to chyba zrobić?
 • Upewnij się czy w produkcie nie ma dodatkowych opłat, w szczególności prowizji od każdej wpłaty, która może mieć różne nazwy w dokumentach: prowizja, opłata administracyjna od wpłaty, czy też 'alokacja składki na poziomie 96%’

W produktach IKZE opartych o rachunek oszczędnościowy:

 • oprocentowanie będzie się zmieniać, mając zgromadzoną większą kwotę co roku warto szukać 'lepszego IKZE’
 • porównaj oprocentowanie w rachunku IKZE do zwykłych lokat (tutaj przykłady) aby nie wpaść w podejście „inwestora ogrodnika” – aby nie okazało się że zwykła lokata da zysk większy po opodatkowaniu niż IKZE z korzyściami podatkowymi i brakiem podatku…
 • sprawdź aktualne oprocentowanie przed podpisaniem umowy

Porównanie do konkurencji i ranking

Sprawdź: Opisy pozostałych IKZE w formie 'lokaty’

Sprawdź: Ranking IKZE w formie 'lokaty’

Sprawdź: Coroczny ranking produktów IKZE


Jak porównać to do zwykłej lokaty?

Czyli przy jakim poziomie oprocentowania zwykłej lokaty (przed opodatkowaniem) oferta oprocentowania IKZE w formie rachunku bankowego z uwzględnieniem wszystkich korzyści podatkowych będzie lepsza?

Z uwagi na konstrukcję korzyści podatkowej IKZE odpowiedź nie jest prosta. I zależy od progu PIT w jakim jest oszczędzający oraz tego przez ile lat będzie trwała inwestycja w IKZE (różnica między zwrotem z PIT a ryczałtem 10% 'rozkłada’ się na różną liczbę lat i im bliżej do emerytury tym korzyść z IKZE znacząco rośnie).

A oto wyniki dla przykładowego czasu inwestowania: 15 i 30 lat.

Zysk
w IKZE
Odpowiedni zysk (brutto) na lokacie poza IKZE
Lata PIT 12% PIT 32%

15

5,0%

6,%%

10,2%


Tablice dla różnych progów PIT i różnych czasów inwestowania odbierzesz zapisując się na listę Pakietu Emerytalnego

30

5,0%

6,3%

8,0%

Dla innych okresów inwestowania wyniki będą różne.

Im bliżej do emerytury tym większa jest korzyść podatkowa z formy prawnej IKZE

Wynika to z dwóch elementów korzyści podatkowej – brak podatku Belki oraz konstrukcja zwrotu z podatku PIT a następnie zapłacie 10% ryczałtowego podatku przy wypłacie z IKZE.


Jak czytać tabelkę?

 • Jeżeli będziesz systematycznie inwestować w IKZE przez 30 lat z oprocentowaniem 5% w skali roku będąc w progu podatkowym 12% to końcowy wynik będzie taki sam jak w przypadku lokaty poza IKZE odnawianej co roku (bez korzyści podatkowej i z podatkiem od zysków kapitałowych) z oprocentowaniem 6,3%.
 • Czyli jeżeli jesteś w progu podatkowym PIT 12% i masz do wyboru lokatę na wyższy procent niż 6,3% to przy tym założonym czasie inwestowania 30 lat) lepszy wynik da lokata 6,3% po opodatkowaniu niż 5% w IKZE bez podatku od zysków i ze zwrotem z PIT w każdym roku od dokonywanych wpłat.

Szczegóły obliczeń oraz wyprowadzenie matematyczne wzorów znajdziesz na blogu.


Jak porównać oferty IKZE oparte o rachunek bankowy?

W przypadku produktu IKZE opartego o rachunek bankowy porównanie do konkurencji jest trywialnie proste. Im wyższe oprocentowanie tym lepsze IKZE. Są tu drobne niuanse takie jak:

 • częstotliwość kapitalizacji odsetek – to akurat ma minimalne znaczenie
 • jak często zmieniane jest oprocentowanie – czy np. jest to oprocentowanie roczne ustalane raz na cały rok, czy też oprocentowanie zmienne ustalane co kwartał czy co miesiąc
 • w oparciu o co jest ustalane oprocentowanie – czy oparte o np. WIBOR czy też ustalane odgórnie przez instytucję bankową prowadzącą taki produkt IKZE

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *