Indywualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego
Niezależny Ranking IKZE na rok 2023 i odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.
Przedstawia: Remigiusz Stanisławek


IKZE w ALLIANZ: DFE (Dobrowolny Fundusz Emerytalny)

ALLIANZ PTE udostępnia IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) w formie DFE – Dobrowolnego Funduszu Emerytalnego. To fundusz DFE działający w modelu aktywnego zarządzania. Produkt posiada standardowe korzyści podatkowe wynikające z formy IKZE.


Parametry

IKZE ALLIANZ PTE : Dobrowolny Fundusz Emerytalny
Minimalna pierwsza wpłata (i dopłaty):

200 zł (50 zł)

Prowizja od wpłat:

1,5%*

Opłata za otwarcie produktu:

brak

Opłata za wypłatę w pierwszych 12 miesiącach:

200 zł

Dane aktualne na 10.2023
Uwaga! Przy zawarciu umowy zawsze sprawdź aktualne warunki i opłaty!
Możliwości inwestycyjne i możliwości zarządzania
Brak. IKZE oparte o fundusz DFE to z punktu wiedzenia inwestora produkt całkowicie pasywny. Nie ma tu żadnej możliwości zarządzania przez inwestora. Oczywiście w każdej chwili inwestor ma prawo zmienić IKZE na inne – np na inne oparte o fundusz DFE w którym zdaniem inwestora wyniki są systematycznie lepsze!
Koszty funduszu DFE (informacyjnie, koszty te są wliczone w wyniki funduszu)
Opłata za zarządzenie (stała, w skali roku):

1-2,5%**

Dodatkowa opłata za sukces:

nie występuje

W zależności od salda naszego rachunku, koszt zarządzania maleje – maksymalnie o 1,5% w skali roku.

(*) prowizja 1,5% od wpłat nie dotyczy osób pracujących lub współpracujących z Allianz i wynosi 0%


Dziwny zapis obowiązkowości wpłat!

Niespotykany w żadnym innym znanym mi produkcie IKZE – i nie wiem czy do końca zgodny z ideą produktów IKZE. Ale wart odnotowania. Ten wymóg to:

 • dodatkowy wymóg minimum 600 zł rocznie (w każdym kolejnym roku!) do chwili zasilenia konta IKZE kwotą 10 tys. zł

Koszty funduszu DFE (komentarz)

Koszty zarządzania w funduszu inwestycyjnym są już odzwierciedlone w jego wynikach.

Przy porównywaniu funduszy DFE inwestora powinno interesować to ile zarobił fundusz, a nie ile zostało pobranych opłat!

Jeżeli produkt z wyższą opłatą ma lepsze zyski dla inwestora to ja wybieram fundusz z lepszym zyskiem dla mnie…

Istotny jest zapis o obniżce opłaty za zarządzanie

 • opłata za zarządzanie: 2,5% w skali roku dla kwoty na rachunku poniżej 20 tys. zł – jednostki kat. D 

Dodatkowo w ramach zachęty do większych wpłat i zostania długoterminowo w tym właśnie IKZE pojawia się zachęta w postaci obniżonych opłat za zarządzanie w przyszłości:

 • Po przekroczeniu kwoty 20. tys zł – 1,5% – jednostki kat. C
 • Po przekroczeniu kwoty 50. tys zł – 1% – jednostki kat. B
 • Kategoria A – dotyczy pracowników Allianz i wynosi 0,6%

Czyli maksymalna dodatkowa korzyść wyniesie 1,5% niższej opłaty w skali roku. Znów wracam do rozsądnego podejścia do inwestowania – nie liczą się opłaty. Liczy się końcowy wynik. O tyle wyższy w skali roku zysk uzyska inwestor w porównaniu do zwykłej kategorii jednostki kategorii A.


Wykonałem bardzo dokładne obliczenia

Uzyskane wyniki pokazały że dla systematycznych wpłat do tego produktu (5.000 rocznie i założenia zysku 6% rocznie) korzyść z tej obniżki opłaty, uwzględniając też 1,5% prowizji od wpłat ostatecznie wychodzi pozytywnie dla produktu – i oznacza że:

 • przy inwestycji 15 letniej należy dodać 1,2% średniorocznie do wyniku funduszu DFE aby porównywanie produktów było 'uczciwe’
 • przy inwestycji 30 letniej korzyść z obniżek opłat przekłada się na 1,4% średniorocznie do wyniku funduszu DFE

Stąd wyciągając średnią można uznać że:

Do wyników średniorocznych DFE Allianz kategorii A należy dodać 1,3% dodatkowego zysku średniorocznie.


Konsultacje IKZE?

W razie dodatkowych pytań lub potrzeby wsparcia – zapraszam na Konsultacje w sprawie IKZE.

Nie oferuję produktów IKZE a tym samym otrzymasz praktyczne porady a nie informację że akurat to IKZE które sprzedaję jest najlepsze…

Indywidualne konsultacje IKZE


Wyniki DFE Allianz

Wyniki na dzień 2023-09-30.

10 lat 5 lat 3 lata
Wyniki konkurencji: 36% do 127% 9% do 78% 19% do 54%
Giełda (WIG) dla porównania: 28,1%
9,2%
30,4%
Lokaty bankowe (*): 27,0%
15,0%
11,5%
10 lat 5 lat 3 lata
Wynik DFE: 38,5% 18,9% 28,7%
Średniorocznie: 3,3% 3,5% 8,8%
Korekta +1,3% (*):
(56,8%) 4,6% (26,4%) 4,8% (33,5%) 10,1%
Inflacja: 46,0% 42,2% 34,3%
Wynik z uwgl. inflacji: 7,4% -11,1% -0,6%
Średniorocznie (realnie): 0,7% -2,3% -0,2%

(*) Z uwagi na obniżki opłaty za zarządzanie z 2,5% stopniowo do 1,5% a potem do 1% szczegółowe obliczenia pokazują że należy przyjąć tutaj korektę in plus wyniku średniorocznego o 1,3%. Wartość ta uwzględnia też koszt dodatkowej prowizji 1,5% od każdej wpłaty. Ale mimo to korekta wychodzi w tym DFE na in plus.

(**) Łączny zysk inwestowania przez 3/5/10 lat na lokacie bankowej (po opodatkowaniu). Oprocentowanie lokat to średnie dane według NBP, które dodatkowo w analizie powiększam o 20% (bo zawsze da się znaleźć lokaty wyższe niż średnia).

Więcej na temat lokat bankowych i inflacji znajdziesz na moim innym portalu o inflacji (link otworzy się w nowej karcie).

Ranking przypadł w czasach wysokiej inflacji, która dotyka każdej formy inwestowania. Wyniki warto porównać do innych form – np. do inwestycji bez ryzyka – takiej jak lokata bankowa czy też wyników giełdy w Warszawie.


Porównanie do konkurencji i ranking

Sprawdź: Opisy pozostałych IKZE w formie DFE

Sprawdź: Ranking IKZE w formie DFE

Sprawdź: Coroczny ranking produktów IKZE


Wykres za ostatnie 10 lat

Wyniki na dzień 2023-09-30.

Źródło: Wykres z portalu analizy.pl


Na co zwrócić uwagę wybierając IKZE?

Ogólnie w produktach IKZE:

 • Nie warto płacić opłaty wstępnej – Regulaminy zazwyczaj mają zapis że opłata nie jest zwracana. Jeżeli czegoś nie
 • doczytasz w regulaminie tylko 'na szybko’ wpłacisz pieniądze na IKZE z opłatą – opłata zostanie pobrana.
 • Prowizja za IKZE najczęściej pojawi się u pośrednika podczas gdy to samo IKZE przez Internet da się otworzyć bez opłat.
 • Opłata za wypłatę w pierwszych 12 miesiącach – jest w praktyce całkowicie nieistotna. Nie po to uruchamiasz IKZE aby w ciągu 12 miesięcy je zmieniać na inne. Po 12 miesiącach ustawa o IKZE zabrania pobierania opłat za przenoszenie pieniędzy do innego IKZE
 • Nie kieruj się 'promocjami’ typu: 200 zł gratis. Inwestycja IKZE to produkt emerytalny. Bonus 200 zł przy np 30 latach oszczędzania to … 15 zł rocznie, nieco ponad złotówka miesięcznie 🙂
 • Przeczytaj dokładnie umowę i regulamin produktu IKZE – to z reguły kilka do kilkunastu kartek A4. Przy inwestycji na wiele lat da się to chyba zrobić?
 • Upewnij się czy w produkcie nie ma dodatkowych opłat, w szczególności prowizji od każdej wpłaty, która może mieć różne nazwy w dokumentach: prowizja, opłata administracyjna od wpłaty, czy też 'alokacja składki na poziomie 96%’

W produktach IKZE opartych o DFE:

 • to nie jest inwestycja która ciągle zarabia – fundusze DFE mają zmienne wyniki i musisz przygotować się na to że mogą się pojawiać chwilowe spadki wartości rachunku nawet ponad 20%
 • DFE to inwestycja zarządzana – jako inwestor nie możesz tu niczym zarządzać
 • warto od czasu do czasu sprawdzić na to jak zarabia Twoje IKZE w DFE – pamiętaj – jest kilka firm oferujących taki sam sposób inwestowania, gdzie ktoś zarządza kapitałem za Ciebie
 • ale IKZE możesz zmienić – po 12 miesiącach bez opłat. Jeżeli wyniki nie są odpowiednie, są inne IKZE dające lepsze wyniki lub z dowolnego innego powodu chcesz IKZE zmienić – to po 12 miesiącach od poprzedniej zmiany za zmianę IKZE nie może być pobierana opłata
 • sprawdź wyniki DFE które rozważasz do wyboru na aktualnych wykresach. Może być tak że w materiałach promocyjnych pojawią się wykresy których data początku i końca jest 'nieco dopasowana’ aby np. nie pokazać ostatnich spadków (jeżeli akurat jest słaby roku)
 • patrząc na wyniki 10 letnie lub dłuższe gdzie łączne stopy zwrotu są już bardzo duże – nie zapominaj o tym że jest jeszcze inflacja – i że inflacji nie odejmuje się od zysku (tylko trzeba użyć prostego wzoru). Inflacja o wiele bardziej wpływa na wynik inwestycji niż nam się wydaje Tu znajdziesz podstawowe wzory.

 

 

 

 

 

 

This Post Has 2 Comments

 1. Nie lepiej było zrobić jeden wpis o tym całym badziewiu i jednym zdaniem podsumować, żeby unikać tych produktów? Więcej bu z tego było pożytku, niż udawanie, że to się do czegoś nadaje.

  1. Dziękuję za komentarz – podsunął mi dodatkowy pomysł aby pokazać przy każdym produkcie porównanie wyników do lokat oraz polskiej giełdy.

   Mając już to szersze porównanie okazuje się że nie jest tak z tym Allianz DFE IKZE aż tak źle. Wyniki ma lepsze (co prawda niewiele) od lokaty bankowej, ale też lepsze niż giełdy (w okresach 5 i 10 lat). W rankingu IKZE DFE Allianz jest na 4 miejscu: https://www.wybieramyikze.pl/ranking-ikze-dfe/

   To w ogóle ciekawy przykład gdzie nawet niska opłata za zarządzanie nie pomaga (to DFE z najniższą opłatą za zarządzanie). Prowizja od wpłat 1,5% nie ma wielkiego znaczenia. Po prostu wyniki funduszu nie są najlepsze – starczyło na miejsce tuż poza podium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *